Arismotion

View Original

Mozgás szülés után…

Szülés után, 6 héttel kezdhető újra a sportolás, addig kímélő életmódot javasol minden szakember, ezt már szerencsére szinte mindenki tudja, és ez az álláspont elég egységes is. Abban, hogy a kímélő életmód mit is jelent már koránt sincsen ekkora egyetértés.

Más lesz a kímélés egy sportolónál, egy hobbi sportolónál, és egy mozgást egyáltalán nem végző nőnél. A lényeg, hogy mindenki a saját életkörülményeinek megfelelően, a szülés körülményeit figyelembe véve, minél hamarabb próbáljon meg visszatérni a hétköznapi mozgások elvégzéséhez.

4 gyermekes anyukaként sokszor találkoztam már olyan, szituációval, amikor mindneki jobban tudta, hogy mit, mikor, hogyan kellene csinálni a frissen szült anyukának. Bevallom őszintén még 4 után sem tudom, hogy mi a tuti recept, mert szerintem nincs is.
Szerintem teljesen rendben van az is, amikor életerőtől kicsattanva pörög egy kismama, mert jól esik neki, mert nem érzi magát fáradtnak, és rendben van az is, amikor 1-2 hétig inkább csak a fürdőszoba és az ágy között ingázik az újdonsült anyuka.
Azt fontos szem előtt tartani, hogy:
jól essen az a mennyiségű ”munka”, mozgás, amit végzel,
hogy ha azt érzed fáradt, vagy tudj pihenni, hidd el senki sem ítél el miatta,
de azért ne ess át a ló túl oldalára, ne felejtsd el, hogy a cél visszatérni az életedhez, ami persze egy újszülöttel teljesen más lesz mint előtte volt.

A szülés után nagyon fontos a korai mobilizáció, vagyis az, hogy saját magadat és a kisbabádat el tudd látni, minél hamarabb. Ez természetesen nem úgy érjük el, hogy szülés után 2 nappal futógépre állunk, hogy a 6. hét végére menjen a 15 km futás.
Fokozatosan szépen apró lépésekben. Ha a mosdóba ki tudsz menni, az már nagyon jó kezdet, ha nem akkor ez legyen az első cél. A második a szédülés nélküli zuhanyzás.
Ha nehezebben regenerálódsz, és elég elesettnek érzed magad, ne aggódj, hagyd hogy segítsenek neked, hidd el a környezeted támogat TÉGED.
Mindegy, hogy császárral, vagy hüvelyi úton szültél a legfontosabb, hogy megbarátkozz a testedben létrejött változásokkal. (igen a heggel is, erről hosszabban írok, majd a hegkezelésnél)
Fekve végezz naponta többször légző tornát, és keringés javító tornát(nézd meg itt), ha elég jól vagy hozzá, akkor az ágyszélén ülve is akár.
Az ágyban szintén naponta többször végezz medence emeléseket, ez segít, hogy újra elég erősnek érezd a lábaidat.
Nyújtózkodj, igen nyújtózkodj, tudom, hogy főleg a császáros anyukák rettegnek, hogy szétszakad a heg. Az óvatos úgy nevezett első szöveti feszülésig történő nyújtózkodásokkal, nem hogy rontod, hanem segíted a hegednek a gyógyulását.
A nyújtózkodás az egyik legősibb reflexes mozgás formánk. Segít felkészíteni az izületeinket és az izmainkat, arra hogy mindig készen álljanak a mozgásra.
Óvatosan vezesd be az új terheléseket (pakolás, hajolgatás), ami nem esik jól azt pár nappal később próbáld újra, valószínű addigra már készen áll majd a tested rá.
Bízz magadban, menni fog!

Pár tanács, ha segítenél egy friss kismamának:
Kérdezd meg mit enne, és készítsd el neki!
(valószínű 5 percenként mást fog mondani, nem ezért mert hisztis, meg mert válogatós, hanem mert tombolnak benne a hormonok)
Segíts neki a házimunkában, vagy éppen a babaellátásában, de kérdezd meg melyiket szeretné! (van amikor egy terápiás mosogatás aranyat ér, de van amikor a mosógép bepakolása olyan szintű bűntudatot kelt egy anyukában…igen ezek még mindig a hormonok)
Bíztasd, hogy bátran lezuhanyozhat, és még hajat is moshat, mert vigyáztok a szemefényére. Vagy még jobb ha meg várod, amíg elalszik a baba és akkor küldd be a fürdőszobába, így van esélye, hogy sírás nélkül mosson hajat.
Ha a baba nyűgös sírós, ne érezd magad kellemetlenül, mert ezzel csak azt erősíted az anyukában, hogy bezárkózzon, ne akarjon senkit se vendégül látni. Kérdezz rá bátran, hogy elmenj-e vagy csak ülj mellette, hogy együtt hallgassátok a sírást.
A legfontosabb!!! Kérlek ne tegyél megjegyzést arra, hogy hogyan néz ki!
Jaj ne izgulj a szoptatástól pikk-pakk lemegy majd az a pár kiló!
Te milyen jól nézel ki nem is látszik rajtad, hogy most szültél!
Nem egyik sem jó!
Ezek helyett inkább csak biztosítsd arról, hogy ott vagy neki. Ha gyászolni, akarja az addigi életét, engedd meg neki. Ha maximálisan élvezi a jelen szituációt, akkor pedig ne emlékeztesd, arra milyen volt korábban. A legvalószínűbb, hogy ez naponta változik benne….